Jak odbudować relację z dzieckiem po powrocie z misji zagranicznej? – ponowne nawiązywanie relacji z dziećmi to duże wyzwanie. Dlatego warto wykazać się cierpliwością i pamiętać o tym, że również dla dzieci wyjazd był dużym wyzwaniem:

  • Spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu. Dostosuj się do ich tempa odbudowywania więzi między Wami.
  • Nie krytykuj. Pochwal za wszystko, co dziecko osiągnęło podczas Twojej nieobecności. Doceń starsze dzieci – one podczas Twojej nieobecności pomagały prowadzić dom.
  • Dzieci również przeżywały trudne emocje podczas Twojej nieobecności: strach, smutek, zakłopotanie, gniew. Dziecko może błędnie sądzić, że wyjechałeś z jego powodu. Konieczne są wspólne rozmowy, aby załagodzić tego typu lęki i obawy.
  • Dzieci mogą reagować różnie na Twój powrót, zależnie od wieku. Młodsze – mogą być przestraszone, starsze –zachowywać rezerwę. Te reakcje są normalne i z czasem znikają, mogą też w ogóle się nie pojawić.

Źródło: mjr dr Angelika Szymańska

3 czerwca w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa odbyło się spotkanie z weteranami misji zagranicznych, które poprowadziła mjr dr Angelika Szymańska – psycholog wojskowy.

Separacja od rodziny, od dzieci – jak sobie z nią poradzić? Jak przygotować się do niej? Jak wrócić do codziennego życia z bliskimi po powrocie z misji? – razem z Centrum Weterana przygotowujemy kolejną część projektu „Porozmawiajmy o…”. Broszura, która powstanie po spotkaniu skierowana będzie do wszystkich pracowników służb publicznych, którzy doświadczyli długiej separacji od rodziny i dzieci. Więcej informacji o projekcie „Porozmawiajmy o…” tutaj.