5 października 2020 Fundacja Dorastaj z Nami przyjęła pod swoje skrzydła nowych podopiecznych. Dzieci odebrały z rąk Pary Prezydenckiej dyplomy stypendialne. Rodzice przyjętych dzieci zginęli na służbie, podobnie jak ojcowie innych dzieci, którymi opiekuje się Fundacja. Żołnierze, strażacy, policjanci, ratownicy górscy – zginęli i nigdy nie wrócili po służbie do domu.
Ostatnie lata przyniosły wiele nowych, bolesnych doświadczeń, takich jak ataki terrorystyczne czy pandemia COVID-19, uświadomiły nam one, że nie jesteśmy całkowicie samowystarczalni, że potrzebujemy innych, aby żyć. Ale co się dzieje, kiedy strażnicy naszego bezpieczeństwa giną w trakcie pełnionej dla nas służby? Czy możemy na to pozostać obojętni? Jak my zwykli obywatele możemy wyrazić wdzięczność i podziękowanie za ich służbę dla nas?
Mówi Magdalena Pawlak, Prezes Zarządu Fundacji Dorastaj z Nami : -Fundacja Dorastaj z Nami wraz z darczyńcami od 10 lat wyraża taką wdzięczność pomagając dzieciom, które straciły mamę lub tatę, w trakcie pełnienia służby publicznej. Od początku istnienia Fundacja objęła opieką 255 podopiecznych, a w tym roku przyjęliśmy pod nasze skrzydła kolejne dzieci bohaterów. Mam nadzieję, że dzięki naszej pracy a także ofiarności darczyńców biznesowych i indywidualnych, pomożemy im nie tylko uporać się z traumą, ale śmiało i z sukcesami przejść przez życie. Nie zapomnimy także o ich rodzinach, obejmiemy je równie troskliwą opieką. Zapewnimy pomoc psychologiczną, specjalne warsztaty i zajęcia. Będzie w tym także dużo serca i zrozumienia.
Wśród przyjętych do Fundacji Dorastaj z Nami dzieci są:
Kuba, ma 5 lat i chodzi do przedszkola. Bardzo interesują go maszyny rolnicze, ciągniki, kombajny. Uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, lubi zwierzęta, gra w piłkę nożną. W przyszłości chciałby zostać żołnierzem.
Martynka, ma 8 lat, chodzi do 2 klasy szkoły podstawowej. Ma bardzo dobre wyniki w nauce. Lubi matematykę i zwierzęta, których jest w domu bardzo dużo. Bardzo lubi również grać w piłkę nożną, uczęszcza na SKS. W przyszłości chciałaby zostać weterynarzem, jak jej starsza siostra.
Kacper, ma 10 lat. Chodzi do 5 klasy szkoły podstawowej, ma dobre wyniki w nauce. Uwielbia grać w piłkę nożną i pływać . Uczęszcza na SKS, lubi zwierzęta, interesuje się motoryzacja a w przyszłości chciałby prowadzić gospodarstwo rolne.
Alicja, ma 12 lat, chodzi do 7 klasy szkoły podstawowej. Bardzo dobrze się uczy, już od pierwszej klasy otrzymuje co roku świadectwo z czerwonym paskiem. Uwielbia matematykę startuje w konkursach matematycznych, plastycznych i sportowych. Dwa razy otrzymała nagrodę za 100 procent frekwencji w szkole oraz mistrza rachunków w klasie. Lubi grać w piłkę nożną uczęszcza na SKS. Bardzo lubi zwierzęta – w domu ma chomika, świnki morskie, psa i króliki. W przyszłości chciałaby zostać weterynarzem.
Ich Tata – strażak ratownik OSP zmarł w wyniku wypadku jadąc do pożaru lasu. Był kochającym mężem i tatą. Zawsze gotowy i chętny nieść pomoc. Budował domy, pracował w gospodarstwie, mówiono o nim „złota rączka”. Dzieciom najbardziej brakuje zabaw, dobrego słowa, wspólnych wycieczek ze zwiedzaniem. Do dziś nie mogą uwierzyć w to, że go nie ma.
Jaś, 2 letni radosny i uśmiechnięty mały chłopiec. Jaś to bardzo uparty maluszek w dodatku żywiołowy i wszędzie go „pełno”. Uwielbia bawić się samochodami i narzędziami dziadka. Kiedy Jaś odwiedza grób taty na cmentarzu, zawsze całuje tatę na przywitanie i pożegnanie. Macha rączką w niebo mówiąc, że go kocha. Malutki człowiek nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość, ale zapewne chciałby być tak dobrym i pomocnym człowiekiem jak tata.
Agata, 4 letnia mała kobietka ( jak sama o sobie mówi) jest pogodną, radosną, uśmiechniętą dziewczynką. Uwielbia spacery oraz jazdę na rowerze i hulajnodze. Lubi kiedy mama nazywa ją „Ptysiem”. Jej pierwsze słowo, które sama napisała to TATA. Marzeniem Ptysia jest być dobrym człowiekiem… a jak się spełni to marzenie wówczas będzie jeździć motocyklem jak kiedyś tata.
Tata Agatki i Jasia – policjant, zginął tragicznie podczas wykonywania obowiązków służbowych. Był sumiennym dokładnym i pomocnym policjantem. Kochającym mężem i troskliwym tatą.
Amelia, ma 17 lat, po swoim tacie odziedziczyła szereg cech, w tym skrupulatność, dokładność i umiłowanie szczegółu. Interesuje się naukami ścisłymi i przyrodniczymi: chemią, biologią i fizyką. Bierze udział w olimpiadach i konkursach poświęconych tej tematyce. W wolnym czasie jeździe na rolkach. Taty nie pamięta. Ze wspomnień najbliższych zbudowała sobie jego obraz. Kiedy Amelia przyszła na świat, jej tata był bardzo szczęśliwy. Miał jedno marzenie, chciał by była dobrym człowiekiem.
Tata Amelii, żołnierz – jako technik klucza śmigłowców w Samodzielnej Grupie Powietrzno – Szturmowej wyjechał w składzie III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego do Iraku. Zginął tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w katastrofie śmigłowca W – 3 Sokół, który z Karbali do Diwaniji przewoził personel medyczny i sprzęt wojskowy.
W ramach „Ogólnopolskiego Programu Pomocy Systemowej – Koalicja: Razem dla Bohaterów”, dyplomy stypendialne z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy otrzymały dzieci, których rodzice zginęli, bądź zostali poszkodowani na służbie.
Prezydent RP Andrzej Duda powiedział: Ci, którzy służyli polskiemu państwu, którzy poświęcili dla polskiego państwa najwyższe dobro nie zostają sami. Mogą iść na służbę spokojnie, bo wiedzą, że jest ktoś kto będzie pamiętał o ich najbliższych, o ich rodzinie – mówił Prezydent. Bardzo serdecznie dziękuję, że po raz kolejny zechcieliście przyjść do Prezydenta Rzeczypospolitej, do nas, bo ta Wasza obecność – mówię o młodzieży, dzieciach – jest dla nas ogromnie ważna.
Konrad Ciesiołkiewicz, Przewodniczący Rady Fundacji, powiedział: Są dzisiaj z nami przedstawiciele wielkich firm, wiemy też jak często te firmy mają bardzo znane marki, jak bardzo duże zespoły za nimi stoją. Tak naprawdę jednak nie chodzi o marki ani wielkie firmy, chodzi o konkretnych ludzi, przyjaciół i przyjaciółki Fundacji, którzy na co dzień pomagają Fundacji trwać i rozwijać się. W imieniu Rady Fundacji mogę powiedzieć, że tak, potrzebujemy sprawnie funkcjonującej Rady, ale jeszcze bardziej potrzebujemy zespołu przyjaciół, która wspiera Radę na co dzień. Bardzo więc Wam za to wsparcie dziękuję.
Zachęcamy różne grupy społeczne i biznesowe, aby działały razem, pokazując, że jesteśmy wdzięczni za bohaterstwo i ofiarę życia lub zdrowia tych, którzy służą nam na co dzień: strażaków, żołnierzy, policjantów, ratowników górskich a także pracowników ochrony zdrowia walczących z COVID-19. Dlatego zapraszamy firmy i osoby indywidualne do wyjątkowego projektu Ogólnopolskiego Programu Pomocy Systemowej Koalicja: Razem dla Bohaterów, pozwalającego nam wspólnie powiedzieć dziękuję nie tylko poszkodowanym lub poległym bohaterom, ale również ich rodzinom. Obecnie pod opieką Fundacji jest 131 dzieci – powiedziała Magdalena Pawlak, Prezes Zarządu Fundacji Dorastaj z Nami.
Patrycja Kordasz, jedna z podopiecznych Fundacji powiedziała: Pragnę z całego serca podziękować Parze Prezydenckiej, Fundacji Dorastaj z Nami i jej Darczyńcom za wsparcie po tragicznej stracie mojego Taty. Wydarzenie to, choć niezwykle bolesne i ciężkie, pokazało mi, że pomoc ludzi z Fundacji i wspaniałych Darczyńców są bezcenne. Dziękuję.
Dzieci bohaterów wspierane są przez darczyńców indywidualnych, a także firmy. W tym roku w podziękowaniu za pomoc, podopieczni Fundacji uhonorowali statuetką nowych Koalicjantów: Fundacja BGK i PZU. Autorem statuetki jest były podopieczny Fundacji – rzeźbiarz, absolwent warszawskiej ASP, Łukasz Krupski- „Chcę tę rzeźbę traktować jako sumę tego, co otrzymałem od innych. (…) Moja propozycja na dzisiaj, dla nas wszystkich, jest taka, żeby nam bardzo mocno w uszach zadźwięczało to kluczowe słowo, jakim jest wdzięczność.” Beneficjentami pierwszej statuetki w 2017 roku, była Para Prezydencka.
Podziękowano również Strategicznym Partnerom Koalicji – Razem dla Bohaterów 2020r. : Polskiemu Koncernowi Naftowemu ORLEN S.A., ORANGE Polska oraz BOEING, którzy już kolejny rok wspierają Fundację Dorastaj z Nami.
Podopieczni Fundacji, w podziękowaniu za wspieranie jej działań, przekazali również dyplomy „Przyjaciel Fundacji”.