Newsletter 30.08.2019

Zagubieni we współczesnym świecie! Gdzie szukać pomocy?

Wspominając minione czasy, często słyszymy, że kiedyś było inaczej. Ludzie interesowali się sobą, dużo rozmawiali, opowiadali o sukcesach i troskach, dawali sobie wsparcie i w sposób naturalny angażowali się w pomoc. Człowiek nie był samotny, bo mógł liczyć na innych.

W czasach „hossy cywilizacyjnej” trudno nie zauważyć zmian. Rozwój nowych technologii z jednej strony ułatwia nam życie, jest motorem naszego ciągłego rozwoju i doskonalenia się, z drugiej – może prowadzić do problemów
i kryzysów, uderzać w nasze relacje rodzinne, przyjacielskie i społeczne. A przecież to właśnie tam znajdowały się, jeszcze kilka lat temu, najbardziej skuteczne i naturalne zasoby wsparcia i pomocy w sytuacjach trudnych. Dzisiaj doświadczamy znaczącej „bessy relacji”. Ciągła gonitwa, intensywna praca zawodowa, konsumpcjonizm, życie
w wirtualnej rzeczywistości – to tylko niektóre czynniki oddalające nas od siebie, a przez to też pozbawiające szansy
i nadziei na to, że w trudnej dla nas chwili ktoś to zauważy i pomoże poradzić sobie z nią.

W kontaktach telefonicznych i mailowych zapisane mamy namiary do mechanika samochodowego, agenta ubezpieczeniowego, doradcy bankowego czy też dostawcy pizzy lub przewoźnika taxi. Kontaktujemy się z nimi zazwyczaj w sprawach bieżących i na ogół przewidywalnych.

Poniżej znajdziesz listę kilku kontaktów, którymi zapewne nie dysponujesz w swojej bazie. Mogą się one wydawać niepotrzebne Tobie i Twoim bliskim. Nie jesteś przecież ani słaby, ani bezradny, zaburzony czy też chory. Do tej pory radziłeś sobie. Nawet jeśli tak jest, co więcej – nawet jeśli nie będziesz musiał skorzystać z poniższych ofert, warto jest wiedzieć gdzie, i jaką pomoc można uzyskać. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie.

Gdzie szukać pomocy i wsparcia w sytuacjach trudnych i kryzysowych?

800 70 2222

Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

W ramach Centrum Wsparcia Fundacja ITAKA prowadzi:

– bezpłatną linię telefoniczną, która działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu;

– korespondencję e-mailową: [email protected];

– stronę www.liniawsparcia.pl i czat.

Dyżurujący w Centrum Wsparcia psychologowie gotowi są do wysłuchania, zrozumienia i akceptacji. Pomogą także we wskazaniu odpowiednich placówek specjalistycznych w danym regionie kraju, w których można otrzymać bezpośrednią pomoc.

Czynne codziennie, całodobowo (bezpłatnie).

W wyznaczonych godzinach w Centrum pełnią dyżury także specjaliści: lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. Informacje na temat dyżurów na stronie www.liniawsparcia.pl

116 111

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Telefon służy młodzieży i dzieciom potrzebującym rady, opieki i ochrony. Linia obsługiwana jest przez psychologów
i pedagogów, którzy wysłuchują młodych ludzi, rozmawiają o ich problemach, udzielają im wsparcia.

Czynny codziennie w godz. 1200–200 (bezpłatny).

Strona internetowa: https://116111.pl/ prowadzona przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, umożliwiająca młodym osobom zadawanie anonimowych pytań on-line przez całą dobę.

116 123

Kryzysowy Telefon Zaufania

Kryzysowy Telefon Zaufania powstał z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem.

Oferta poradni skierowana jest do osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, wymagających porady psychologicznej, rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym oraz osób niepełnoprawnych.

Poradnia Telefoniczna udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

Czynny codziennie w godz. 1400–2200 (bezpłatny).

Strona internetowa www.116123.edu.pl prowadzona jest przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

800 108 108

Telefon wsparcia po stracie bliskich

Linia adresowana jest do wszystkich osób w żałobie, które potrzebują pomocy. Dzwoniący mogą anonimowo porozmawiać o swojej sytuacji, otrzymać wsparcie czy zasięgnąć porady. Dyżury przy telefonie pełnią psychologowie i przeszkoleni studenci ostatnich lat psychologii.

Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 1400–2000 (bezpłatny).

Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji Nagle Sami: www.naglesami.org.pl Fundacja w sposób kompleksowy zajmuje się pomocą osobom w żałobie.

800 100 100

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

Pomoc telefoniczna dla rodziców i nauczycieli udzielających wsparcia dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności, takie jak agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.

Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 1100–1500 (bezpłatny).

Więcej informacji na stronie internetowej www.800100100.pl

800 12 00 02

Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”

Otrzymasz tu wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o obowiązujących w Polsce przepisach i procedurach oraz o placówkach udzielających pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie.

Czynny codziennie, całodobowo (bezpłatny).

Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”:  www.niebieskalinia.org

801 190 990

Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania”

Telefon działa na zasadzie infolinii. Oferta skierowana jest do osób z problemem narkomanii: osób używających narkotyków, uzależnionych oraz ich bliskich.

Czynny codziennie w godz. 1600–2100 z wyjątkiem świąt państwowych.

(Koszt połączenia z telefonów stacjonarnych to koszt jednego impulsu według taryfy operatora. Koszt połączenia
z telefonów komórkowych – cena za każdą minutę zależnie od taryfy operatora).

Poradnia ON-LINE dla osób używających narkotyków i ich bliskich.

Poradnia www.narkomania.org.pl pomaga w radzeniu sobie z problemami powodowanymi przez narkotyki osobom, które ich używają oraz bliskim tych osób.
Poradnia oferuje bezpłatnie:

– porady e-mailowe;

– czat z ekspertem;

– wyszukiwarkę placówek pomocowych.

801 889 880

Ogólnopolski Telefon Zaufania „Uzależnienia behawioralne”

Telefon dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych – m.in. od hazardu, Internetu, seksu, zakupów, pracy czy jedzenia.

Czynny codziennie w godz. 1700–2200.

(Koszt połączenia z telefonów stacjonarnych to koszt jednego impulsu według taryfy operatora. Koszt połączenia
z telefonów komórkowych – cena za każdą minutę zależnie od taryfy operatora).

Więcej informacji oraz dyżury specjalistów poradni on-line – na stronie internetowej www.uzaleznieniabehawioralne.pl

800 888 448

Telefon zaufania HIV/AIDS

Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 900–2100 (bezpłatny).

Więcej informacji na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: www.aids.gov.pl

 

Cezary Dobrodziej, psycholog