Rusza kolejna odsłona projektu Fundacji Dorastaj z Nami „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”, tym razem w Limanowej i w Tymbarku. Składa się on z wystawy połączonej z prelekcjami oraz debaty. Partnerem głównym wydarzenia jest firma Enea.

16 listopada o godz. 9.00 w Limanowskim Domu Kultury odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej przez Fundację Dorastaj z Nami: „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”. Wystawa poświęcona jest pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy służb publicznych poległych i zmarłych, a także ciężko rannych i poszkodowanych podczas wykonywania obowiązków służbowych w kraju i pełnienia służby w misjach poza jego granicami.

Wystawa składa się z czarno-białych fotografii, na których uchwycone zostały szczęśliwe, rodzinne chwile. Rodzicielska miłość, na pozór nic nadzwyczajnego, kochający ojcowie i matki a przy nich synowie i córki, uśmiechnięci, spokojni, mają siebie nawzajem… Dzisiaj, żadnego z tych rodziców już nie ma. To byli ludzie, którzy poświęcili swoje życie dla dobra innych, ich praca była służbą publiczną. Strażacy, żołnierze, policjanci, ratownicy górscy… Oni zginęli. Ich dzieci zostały. To podopieczni Fundacji Dorastaj z Nami.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będą prelekcje oraz pokaz sprzętu służb mundurowych. Wśród prelegentów znaleźli się:

  • w stanie spoczynku Henryk Koział – były Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu
  • Franciszek Gawlik – Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie
  • bryg. Sławomir Wojta – Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie
  • mł. bryg. Jakub Krzyżak – Komenda Powiatowa PSP w Limanowej
  • mjr SG Marcin Kądziołka – Karpacki Oddział Straży Granicznej
  • 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego
  • 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Wystawę w Limanowej będzie można oglądać od 16 do 25 listopada b.r.

21 listopada wystawa będzie gościć w Tymbarku, w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej, gdzie odbędzie się debata z udziałem uczniów klas mundurowych. Będzie to rozmowa z młodzieżą o jej motywacjach i życiowych wyborach, o tym dlaczego zdecydowała się uczęszczać do szkoły mundurowej, jakimi wartościami się kierowała. Będzie to także dyskusja o tym czym jest dzisiaj służba publiczna, patriotyzm i bohaterstwo.

Organizatorem wydarzenia są Fundacja Dorastaj z Nami, Limanowski Dom Kultury, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i ZS im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku.

Główny Partner wydarzenia: firma Enea

Partnerzy: Limanowski Dom Kultury, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu,  Miasto Limanowa, Powiat Limanowski, POLREGIO , Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Komenda Powiatowa Policji w Limanowej, Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, Komenda Powiatowa PSP w Limanowej, Karpacki Odział Straży Granicznej w Nowym Sączu, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 6 Brygada Powietrznodesantowa, Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku.

Patronat medialny: TVP 3 Kraków, Gazeta Krakowska, Limanowa !N.