Obiecałam Wam jakiś czas temu przykładowe karty pracy do pracy z dzieckiem. Jestem przekonana, że zainspiruję Was do tworzenia własnych pomysłów. Pogoda za oknem nie rozpieszcza a dostęp do zajęć dodatkowy często jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. Pokażę Wam, że kreatywnie spędzony czas nie musi kosztować. Jeżeli jesteście zainteresowani większą ilością inspiracji piszcie. Chętnie wzbogacę Waszą biblioteczkę w nowe pomysły.

1. Kolorowanki – dzieci kochają rysować, malować … często po meblach 😉 a czasem po ścianach 😉 może kilka kart pracy zainspiruje najmłodszych do rysowania i malowania na kartkach 😉

Rys. 1 – rozwijamy precyzję oraz zdolności manualne. Trenujemy z dzieckiem cierpliwość.

Podążaj za linią i połącz przerywane linie ołówkiem.

Rys. 2 – rozwijamy zdolności manualne oraz precyzję. Rozbudzamy kreatywność. W zależności od wieku dziecka gwiazdka może być dowolnej wielkości. Namocz mały skrawek gąbki w farbie. Wybierz swój ulubiony kolor lub kolory. Pomaluj gwiazdkę starając się nie wyjść poza linię rysunku.

2. Wycinanki – to już dla tych, co potrafią operować nożyczkami bez szkody dla siebie i otoczenia 😉

Rys. 1 – szacujemy, rozwijamy zdolności matematyczne, trenujemy zdolności manualne.

Wytnij razem z dzieckiem żetony w różnych kolorach. Następnie poproś dziecko aby nakleiło w miejscach na to przeznaczonych taką liczbę żetonów jaka jest wymagana. Zapytaj dziecka na koniec, co kosztuje najwięcej a co jest najtańsze.

Rys. 2 – kształtowanie postaw społecznych, rozwijamy zdolności manualne

Wytnij z dzieckiem obrazki. Następnie poproś aby odłożyło zabawki na półkę a śmieci wyrzuciło do kosza.

Rys. 3 – rozwijamy kreatywność, trenujemy zdolności manualne oraz precyzję.

Młodsze dzieci mogą obrazek kolorować kredkami lub malować farbkami. Starsze mogą skorzystać z propozycji wycinanki i ozdobić obrazek odpowiednimi elementami przyklejając je w miejsca na to wyznaczonych.

 

Anna Dyjak – jestem doradcą zawodowym, trenerem i pedagogiem. Prowadzę własną firmę szkoleniowo – doradczą współpracując jako ekspert i trener z uznanymi na rynku firmami m.in.: Krajowym Ośrodkiem Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Klubem “ONA” Agaty Młynarskiej, Hewlett-Packard i innymi. Jestem współautorką narzędzi diagnostycznych dla zdolnej młodzieży. Ukończyłam studia wyższe na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Moim największym talentem jest odnajdywanie talentów innych osób. Pracuję z pasją. Wciąż rozwijam się i uczę. Prywatnie szczęśliwa mężatka, spełniona mama Igi, pasjonatka tańców latynoamerykańskich. Uwielbiam poznawać nowych ludzi, uważnie ich słuchać i pomagać im w osiąganiu upragnionych celów. Masz pytania? Napisz do mnie: [email protected].