Podopieczni Fundacji Dorastaj z Nami na spotkaniu z Parą Prezydencką

Stało się już tradycją, że raz do roku Para Prezydencka gości u siebie rodziny tych, których bliscy zginęli albo zostali ranni w trakcie pełnienia służby publicznej. Nie inaczej było i tym razem.

13 października  już po raz szósty  Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą zaprosili do Belwederu podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami – dzieci poległych lub poszkodowanych na służbie m.in. żołnierzy, strażaków i policjantów. Na uroczystej Gali do grona podopiecznych Fundacji, zostało przyjętych 14-ścioro dziewcząt i chłopców, których rodzice poświęcili swoje życie lub zdrowie służąc ojczyźnie i społeczeństwu. Podobnie jak w latach poprzednich, Galę zorganizowały wspólnie Kancelaria Prezydenta RP,  Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Fundacja Dorastaj z Nami. 

Podczas spotkania Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wręczyli symboliczne stypendia dzieciom, które w minionym roku dołączyły do fundacyjnej „rodziny”. Każde z czternaściorga dzieci miało okazję do bezpośredniej rozmowy z Parą Prezydencką. Świadkami tej wzruszającej uroczystości byli między innymi Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, kadra kierownicza i dowódcza Wojska Polskiego, Policji i Państwowej Straży Pożarnej, prezesi firm i spółek skarbu państwa oraz rodziny żołnierzy, strażaków i policjantów poległych na służbie.

Prezydent RP Andrzej Duda, zwracając się do zaproszonych gości, powiedział:  

„Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w działalność Fundacji. Wszystkim jej pracownikom, którzy są blisko swoich podopiecznych. Tym, którzy niosą dobro, realizując bardzo delikatną misję wobec rodzin ludzi, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie dla dobra ojczyzny. Dziękuję też wszystkim darczyńcom Fundacji Dorastaj z Nami, to dzięki Państwu Fundacja może działać, otaczając opieką dzieci i młodzież, które tego potrzebują.”

Następnie dodał:

„Ci którzy ryzykują niebezpieczną służbą, muszą wiedzieć, że zaopiekujemy się ich bliskimi. To niepisana umowa.”

Magdalena Pawlak, Prezes Zarządu Fundacji powiedziała:  

„Kochani, doskonale wiem, że przed Wami stroma droga, podczas której będziecie musieli poradzić sobie z trudnymi emocjami, z żalem i samotnością, a także zmierzyć się z codziennym życiem. To jest dzisiaj Wasz Everest. Góra, którą musicie zdobyć. Mój znajomy, himalaista opowiada, że pomocnicy, którzy pomagają zdybywać najwyższe szczyty świata, powtarzają często: pole, pole… co znaczy powoli, powoli ale do przodu. Nawet jeśli jest Ci bardzo ciężko, nie stawaj, idź. To Cię uratuje. To samo chciałabym powiedzieć naszym Podopiecznym i ich Rodzinom: patrzcie przed siebie, swoim tempem idźcie do przodu i pamiętajcie, że na górę nigdy nie idzie się samemu. Mam nadzieję, że nasza Fundacja i ci, którzy z nią współpracują: nasi darczyńcy, prawnicy, doradcy edukacyjni – że my wszyscy będziemy dla Was wsparciem i pomocą.”

Podczas Gali odbyło się również pożegnanie siedmiorga wychowanków Fundacji, którzy z racji ukończenia 25 roku życia, opuszczają już grono jej podopiecznych. Wszyscy zgromadzeni goście obejrzeli krótki film, opowiadający o losach młodych ludzi: Zuzy, Piotra i Jarka, którzy dzięki pomocy Fundacji Dorastaj z Nami, poradzili sobie z dramatem, jakim była dla nich śmierć taty, i dzisiaj odważnie wkraczają w swoje dorosłe życie. https://youtu.be/cGaZOX7x4_4

W imieniu tej grupy, głos zabrał jeden z bohaterów reportażu, Piotr Trzciński:

„W imieniu podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami, chciałbym bardzo podziękować Panu Prezydentowi i Pierwszej Damie, za to, że co roku znajdują czas na spotkanie z nami. Dziękuję za Państwa życzliwość i szczere zainteresowanie naszym losem – dzięki czemu czujemy się naprawdę ważni. Dziękuję wszystkim Darczyńcom, za ich hojność, dzięki której nasze dorastanie mogło być łatwiejsze. I wreszcie na koniec, chciałbym podziękować Fundacji Dorastaj z Nami – za to, że jest! Za to, że wspiera nas – podopiecznych – w każdym aspekcie naszego życia.”

Gala w Belwederze, jak zawsze, była też świetną okazją do złożenia wyjątkowych podziękowań na ręce tych, którzy w sposób szczególny wspierają Fundację w jej działaniach.

Statuetkę Fundacji otrzymał Bank PKO BP, który jako Partner Strategiczny, dołączył do Koalicji: Razem dla Bohaterów. Autorem statuetki jest były podopieczny Fundacji – rzeźbiarz, absolwent warszawskiej ASP, Łukasz Krupski. Beneficjentami pierwszej statuetki w 2017 roku, była Para Prezydencka.

Jako wyraz wdzięczności za kontynuację współpracy w działaniach na rzecz osieroconych dzieci bohaterów – Logo Fundacji otrzymali:

  • Orange Polska
  • PKN ORLEN
  • Boeing Polska
  • Fundacja BGK
  • Fundacja PZU

Na zakończenie uroczystości dyplomy „Przyjaciela Fundacji”, w podziękowaniu za szczególne zaangażowanie w działania organizacji otrzymali:

  • Darczyńcy indywidualni;
  • Portal Defence24 sp. z o.o. – na ręce Prezesa Piotra Małeckiego;
  • Kancelaria Kopeć & Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni – na ręce Macieja Zaborowskiego (Partnera Zarządzającego)

 

 Zdjęcie: Grzegorz Jakubowski/KPRP