Zaproponuj angażujące zabawy, kiedy dziecko czuje się źle.

Zabawa w sklep!

Dziecko poznaje, że są różne rodzaje sklepów, np. spożywcze, odzieżowe, mięsne, z zabawkami. Pozwólmy mu wybrać, w jaki sklep chciałoby się dzisiaj pobawić. Nie ułatwiajmy mu decyzji ani tym bardziej nie narzucajmy. Pozwólmy, aby samo decydowało!

Kiedy dokona już wyboru, zacznijmy wspólnie z dzieckiem gromadzić produkty do naszego sklepu, nazywać je i klasyfikować. Wymyślmy nazwę dla naszego sklepu, może nawet wykonajmy wspólnie szyld. Wprowadźmy też ceny – mogą być symboliczne. Jednak już na tym etapie ważne jest, aby dziecko zaczęło poznawać wartość pieniądza. Warto też rozmawiać z dzieckiem podczas zabawy o tym, że nie zawsze nam starczy środków na zakupy. Zabawę można urozmaicać innymi aktywnościami – typu pakowanie produktów w pudełka lub torebeczki czy ważenie.

Chodząc z dzieckiem na spacer, opowiadajmy mu również o tym, co w danym sklepie można kupić. Potem tę edukacyjną podróż możemy przekształcić w zabawę i bawić się w sklep obuwniczy pół dnia. A może córka nagle odkryje, że sklep budowlany jest bardziej fascynujący? Pozwólmy dziecku na oderwanie się od stereotypów, którymi to raczej my, dorośli, jesteśmy przesiąknięci.

Ćwiczenie – Słoik

Staraj się pozytywnie wzmocnić dziecko.

Zachęć swoje dziecko do wrzucania do słoika karteczek z opisem dobrych i miłych wydarzeń, które mu się przytrafiają każdego dnia. Wcześniej możecie wspólnie pomalować lub okleić słoik według swojej fantazji.

To ćwiczenie uczy dziecko uważności i doceniania drobnych przyjemności. Zadbaj  o to, aby dziecko nie skupiało się jedynie na wydarzeniach związanych ze sferą materialną. Pokaż mu, że spędzanie wspólnie czasu, bycie razem również warto docenić.

Przykłady: „Poszedłem z mamą na spacer, zbieraliśmy kasztany”, „Dzisiaj udało mi się przesiedzieć na lekcji bez zaczepiania kolegi”, „Zjadłem dziś kawałek pysznego tortu”, „Zagrałem dzisiaj w grę planszową z tatą”.

Na koniec każdego miesiąca możecie wspólnie odczytać wszystkie karteczki, które dziecko wrzuciło do słoika. Tyle miłych komunikatów zapewne wzmocni pociechę.