Mentoring to proces, w którym jego uczestnicy odkrywają, że mogą zmieniać świat – zaczynając tę zmianę od samych siebie. Każdy dobry mentor wie, że aby skutecznie zmieniać rzeczywistość a co się z tym wiąże, realnie pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują, musi najpierw zadbać o siebie. Zadbać o własny rozwój i konsekwentne poszerzanie swojej samoświadomości.
Kolejny już warsztat doszkalający, przygotowany dla Matek Podopiecznych Fundacji, które jako mentorki biorą udział w rocznym programie peer-mentoringowym, poświęcony był właśnie kluczowym technikom pracy mentora.
Najważniejszą okazała się być tu autorefleksja – czyli umiejętność krytycznego spojrzenia na samego siebie i zdolność wyciągania wniosków z dotychczasowych doświadczeń. Śmiało można uznać, że to podstawowe narzędzie pracy mentora, bez którego nie ma ani postępów ani oczekiwanej zmiany u mentee. Nie mniej istotne są także: praca z własnymi przekonaniami, nauka stawiania granic oraz umiejętność odkrywania i nazywania tego co w nas samych głęboko ukryte.
Aby dobrze poznać każde z narzędzi i nauczyć się go używać w praktyce, uczestniczki warsztatu najpierw wspólnie wysłuchały wykładu a następnie wzięły udział w ćwiczeniach, które poprowadził dla nich superwizor.
Sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN.