Rekrut24 – pomost między byłymi mundurowymi a przyszłym pracodawcą.

Wywiad z mjr. rez. Mariuszem Kordowskim, Dyrektorem Generalnym Rekrut24 – agencji pracy dla byłych mundurowych.

Fundacja: Skąd pomysł na agencję pracy dla byłych mundurowych?

Rekrut24: Od chwili, gdy pięć lat temu odszedłem z wojska, wiele razy zmieniałem pracę. Pracowałem w kancelarii prawnej, think tankach, przemyśle zbrojeniowym oraz mediach. Rozwijałem także autorskie projekty. Miałem sporo szczęścia, zdobywałem nowe doświadczenia, dostosowywałem do innego środowiska pracy. Zacząłem wtedy dostrzegać różnice między pracą w wojsku i w cywilu. Różnice te były do pokonania, ale wymagały wiedzy, odpowiedniego przygotowania i zaangażowania. Jednocześnie obserwowałem moich kolegów i koleżanki – byłych mundurowych, którzy – mimo posiadania wartościowych kompetencji – nie odnaleźli się na cywilnym rynku pracy.

Służąc krajowi nie nabywa się takich umiejętności, jak pisanie CV, listów motywacyjnych czy przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej. Dla cywila to stały element ścieżki zawodowej. Po odejściu ze służby nikt mi nie pomagał, nie wskazywał dróg, kierunku, w którym mógłbym podążyć, nie było dedykowanych ofert o pracę dostosowanych do naszych – często unikalnych – umiejętności.

Wtedy pojawił się pomysł stworzenia agencji, która pomoże byłym mundurowym odnaleźć się z sukcesem na cywilnym rynku pracy. Tak powstał Rekrut24. To miejsce dla ludzi, którzy służyli ojczyźnie i są doskonale przygotowani do pracy w cywilu, ale nie wiedzą jak skutecznie przejść przez proces rekrutacyjny.

F: Dlaczego tak trudno jest o zatrudnienie po służbie?

R: Przede wszystkim wynika to z faktu, że choć mundurowi są bardzo dobrymi specjalistami w swoich dziedzinach, są świetnie wyszkoleni, to nie są przygotowani do szukania pracy. Hermetyczność służby sprawia, że w czasie jej trwania nie mamy kontaktu z cywilnym procesem rekrutacji. Ponadto we wszystkich służbach stawia się na pracę zespołową, a mundurowym wpaja się, że najważniejsza jest skromność. Nie muszą sami się też promować, bo robią to ich przełożeni. To wszystko sprawia, że dysponując często nieprzeciętnymi kompetencjami, mundurowi nie potrafią się dobrze sprzedać na cywilnym rynku pracy. Zwykle nie wiedzą nawet, jak się po nim poruszać.

F: Do kogo konkretnie jest skierowana oferta Rekrut24?

R: Co roku szeregi armii i innych służb opuszcza ponad dziesięć tysięcy mundurowych. Nasza oferta skierowana jest do żołnierzy i funkcjonariuszy pozostałych formacji, którzy chcą podjąć pracę w biznesie po odejściu ze służby. Mówimy tu o wszystkich rodzajach służb w Polsce, nie tylko o mundurowych z wojska i policji, ale także ze Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej, ABW, AW, SOP, Straży Marszałkowskiej, aż po Straż Ochrony Kolei, Służbę Ochrony Metra i Straż Leśną.

F: Co zatem oferują Państwo mundurowym?

R: Rekrut24 jest pomostem między byłymi mundurowymi a pracodawcami. To dwa różne światy, które mają sobie wiele do zaoferowania. Kluczem do ich dobrego połączenia jest stworzenie im warunków do poznania się.

Wspierają i działają z nami osoby, które mają doskonałe rozeznanie w biznesie, prowadzą własne przedsiębiorstwa, znają świetnie rynek pracy. Pomagają nam dotrzeć do firm, które są potencjalnie zainteresowane zatrudnieniem osób z naszymi kwalifikacjami. Wyjaśniamy, jakie korzyści i możliwości rozwoju ich firm oferują osoby, które rozstały się z mundurem. W efekcie tego, pojawiają się coraz ciekawsze obszary do współdziałania. Obecnie negocjujemy współpracę z kilkudziesięcioma firmami o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Z drugiej strony musimy zapewnić firmom, z którymi podpisujemy umowy odpowiednich kandydatów. Dlatego stworzyliśmy serwis Rekrut24.pl pozwalający byłym mundurowym na rejestrację, tworzenie własnych profili i wybór konkretnych, odpowiadających im ofert pracy.

Ale to nie wszystko. Oprócz samego łączenia pracodawcy z pracownikiem, mamy też zespół rekruterów i pracowników pozwalający na sprawne przeprowadzenie procesu rekrutacji i dobre przygotowanie mundurowych do przyszłej pracy. Przeprowadzamy ich przez cały proces, od wyboru oferty i podkreślenia ich najważniejszych cech niezbędnych w pracy na wybranym stanowisku, przez wskazanie obszarów wymagających rozszerzenia kwalifikacji i zaproponowanie szkoleń w tym kierunku, stworzenie profesjonalnego CV, pomoc w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej, aż po wsparcie na dalszych etapach kariery.

F: Jak Pan chce przekonać pracodawców do byłych mundurowych. Czy to nie jest tak, że pracodawca kupuje kota w worku?

R: Zdecydowanie nie! Jest wręcz przeciwnie. Mundurowi to ludzie, którzy kierują się kodeksem honorowym, są lojalni, umieją pracować w zespole, zostali częstokroć sprawdzeni w bardzo trudnych warunkach, dobrze znoszą stres w pracy, są odpowiedzialni, a z drugiej strony bardzo elastyczni. W dzisiejszym coraz bardziej roszczeniowym społeczeństwie to deficytowe kompetencje.

Trzeba tez pamiętać, że służby mają często dostęp do najnowszych technologii, a obsługujące je osoby są wysokiej klasy specjalistami. Przez lata dbano o ich rozwój, brali udział w szkoleniach i stale rozwijali swoje umiejętności. Dlatego mają wysokie kwalifikacje i bez problemu mogą konkurować z cywilnymi kandydatami. Zatrudnienie byłego mundurowego jest dla pracodawcy skuteczniejszym rozwiązaniem, niż uczenie innego pracownika o podobnych kompetencjach dyscypliny, lojalności czy chociażby punktualności.

F: Co zatem muszą zrobić mundurowi, aby skorzystać z pomocy Rekrut24?

R: Wejść na naszą stronę Rekrut24.pl, założyć profil lub przejrzeć oferty pracy bez zakładania profilu i odpowiedzieć na jedną z nich. Resztę bierzemy na siebie.