Gdyby coś się stało, pamiętaj o moich dzieciach
Wstrząsająca rozmowa z Marzeną, której mąż – żołnierz – zginął w Iraku, a to wydarzenie było zaledwie zwiastunem następnych tragedii w jej życiu. Opowieść Sławomira, strażaka, który na służbie stracił obie nogi, ale postanowił się nie poddawać i dla swojej żony i dzieci nauczył się żyć na nowo. Historia Patrycji i jej dwóch córeczek, osieroconych przez policjanta, Krzysztofa, który zginął podczas służby.

Te i inne, poruszające opowieści można przeczytać we wznowionym właśnie albumie Dorosnąć do śmierci. To dziewięć mocnych rozmów, które dziennikarka Magdalena Rigamonti przeprowadziła z najbliższymi poległych albo ciężko rannych na służbie. Dorosnąć do śmierci to książka o rodzinach, które w tragicznych okolicznościach straciły swoich bliskich. Dla nas to byli strażacy, żołnierze, policjanci, a dla nich tatusiowie, synowie, mężowie… Lektura tej książki w sposób drastyczny uzmysławia jaką cenę płacą bliscy tych, którzy na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem naszym i naszego kraju. Każda rozmowa jest inna, każda trudna i pełna wspomnień. Każda jest opowieścią o czyimś „końcu świata”, o czyjejś stracie i tęsknocie. Każda jest też relacją o tym, jak poradzić sobie z nagłą śmiercią i chorobą najbliższych, jak zaakceptować to, co się wydarzyło i mimo żałoby próbować żyć normalnie.
Wszyscy bohaterowie albumu Dorosnąć do śmierci to podopieczni Fundacji Dorastaj z Nami, która od ponad 12 lat opiekuje się dziećmi poległych i poszkodowanych współczesnych Bohaterów: żołnierzy,
strażaków, policjantów oraz ratowników górskich. Fundacja pomaga im wyjść z cienia rodzinnej tragedii, pamiętając przy tym, by spełnić ostatnią wolę każdego funkcjonariusza, który zginął na służbie: „Gdyby coś się stało, pamiętaj o moich dzieciach”.
Po raz pierwszy album Dorosnąć do śmierci ukazał się w 2016 roku. Dzisiaj, po siedmiu latach, z powodu jego wyjątkowości i ogromnej popularności, Fundacja Dorastaj z Nami zdecydowała o jego ponownej publikacji. Było to możliwe dzięki finansowaniu ze środków Fundacji PZU.
Fundacja Dorastaj z Nami oddaje w Państwa ręce publikację, w której Magdalena Rigamonti wysłuchała i w sposób niezwykle delikatny, a jednocześnie brutalnie prawdziwy, opisała historie rodzin – podopiecznych Fundacji, natomiast Maksymilian Rigamonti uzupełnił je zdjęciami z życia codziennego bohaterów.
Wobec tej lektury nie można pozostać obojętnym.
Materiały do pobrania

Tablica z kodem QR

Logo PZU

„ŻYCIE TO NIE ZABAWA”
Nowa kampania społeczna
18 października ruszyła ogólnopolska kampania społeczna „Życie to nie zabawa”, zainicjowana przez Fundację Dorastaj z Nami. Kampania podkreśla rolę służb publicznych, ale także nawołuje do solidarności i braterstwa w pomaganiu dzieciom tych, którzy poświęcili zdrowie lub życie na rzecz społeczeństwa.

Ostatni, trudny dla wszystkich czas pandemii, pokazał jak ważna jest codzienna praca służb publicznych troszczących się o nasze bezpieczeństwo. Na pierwszej linii walki stanęli pracownicy ochrony zdrowia, a zaraz za nimi funkcjonariusze służb, wśród nich strażacy, policjanci, żołnierze.
Ostatni rok kolejny raz udowodnił, że w służbę na rzecz społeczeństwa wpisany jest trud, poświęcenie i niebezpieczeństwo. Bohaterowie 4-tej już kampanii społecznej Fundacji Dorastaj z Nami wybrali w swoim życiu służbę publiczną. Nie mogli spodziewać się tego, co ich spotka.
Nie wiedzieli, że zostaną poszkodowani. Nie wiedzieli, że nie wrócą do domu ze służby. To mogli być nasi ojcowie, bracia czy koledzy z podwórka. Życie rodzin bohaterów kampanii „Życie to nie zabawa” nie będzie już takie samo, zmieniło je poświęcenie, za które przyszło zapłacić wysoką cenę.
Cenę, której większość z nas płacić nie musi. Mimo, że wielu z nich nie ma już z nami, wciąż możemy im pomóc, wspierając ich rodziny i pielęgnując pamięć o nich. Nie pozwólmy, by odwaga i poświęcenie bohaterów zostało zapomniane.
W ramach kampanii „Życie to nie zabawa” powstał spot filmowy, który zawiera elementy animacji. Spot pojawi się między innymi w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych. Powstał także spot radiowy, który będzie emitowany w blisko 30 stacjach ogólnopolskich i regionalnych. Informacje o kampanii pojawią się także w mediach społecznościowych Fundacji oraz w prasie między innymi w Tygodniku Powszechnym, Polityce i Do Rzeczy. Wszystkie spoty kampanii będą dostępne na kanale YouTube Fundacji Dorastaj z Nami. Już teraz można je zobaczyć i usłyszeć pod tym linkiem https://youtu.be/dDLc6uUTM48
Więcej o nowej kampanii Fundacji Dorastaj z Nami: www.dorastajznami.org/zycietoniezabawa/
Zdjęcia

Zdjęcie 1200x900

Zdjęcie 1200x629

Banner 580x400
„Śmierć warta zachodu”
Wydawnictwo Bellona 2020
– Przejmująca wielogłosowa opowieść o tych, którzy giną na służbie dla kraju.
I o cenie, jaką w rzeczywistości płacą ich rodziny.
– Prawdziwe historie osieroconych dzieci, podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami.
– Dziesięcioro cenionych autorów: Cezary Łazarewicz, Piotr Siemion, Magdalena Rigamonti, Paweł Reszka, Brygida Grysiak, Robert Mazurek, Dorota Łosiewicz, Małgorzata Sidz, Jan Rojewski oraz Maksymilian Rigamonti (zdjęcia).
– Wielu bohaterów, jeszcze więcej bolesnych pytań.

Jak to jest, kiedy – choćby w najszczytniejszym celu – giną najbliższe nam osoby? Albo kiedy ideał poświęcenia zderza się z bólem, banalnością, absurdem życia tych, którzy tego daru śmierci musieli być świadkami? Jaki jest sens tu i teraz, w Polsce XXI wieku, życia i śmierci w służbie innym?
„Śmierć warta zachodu” to zbiór reportaży, wywiadów i esejów, których tematem jest służba – dla kraju i dla drugiego człowieka. Służba żołnierza na misji, policjanta, antyterrorysty, strażaka, ratownika medycznego. Służba i wszystko co się z nią wiąże: honor, odwaga, odpowiedzialność, strach, samotność, ordery, wdzięczność, ale nierzadko także osierocone dzieci, smutek, trauma, żałoba…
Autorzy książki „Śmierć warta zachodu”: Magdalena Rigamonti, Piotr Siemion, Paweł Reszka, Cezary Łazarewicz, Brygida Grysiak, Robert Mazurek, Dorota Łosiewicz, Małgorzata Sidz i Jan Rojewski szukają odpowiedzi na najtrudniejsze pytania o życie na służbie, mając za punkt wyjścia prawdziwe historie podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami. Tekst dopełniają czarno-białe zdjęcia Maksymiliana Rigamonti.
Wśród bohaterów książki jest żołnierz, który zginął w Afganistanie i pozostawił piątkę dzieci, a także policjant ratujący nastolatka, którego porwały fale na plaży w Gąskach. Osierocił dwójkę dzieci. „Nie mógł się przecież odwrócić, udawać, że niczego nie widzi, próbował więc pomóc. Nie myślał wtedy o zagrożeniu, własnej rodzinie ani swoim bezpieczeństwie. Gdyby się wtedy nie ruszył, inni też by pewnie nic nie zrobili”.
Opowieści rodzin i przyjaciół uzupełniają wywiady: z Jakubem Szumańskim, psychiatrą i psychoterapeutą o przeżywaniu żałoby, złości, depresji, radzeniu i nieradzeniu sobie ze stratą; z księdzem kapelanem Ireneuszem Birusiem, uczestnikiem misji w Afganistanie; z misjonarką Tadeuszą Frąckiewicz OP ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika, która dobrowolnie opiekowała się chorymi na koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej.
Książka „Śmierć warta zachodu” powstała z inicjatywy Fundacji Dorastaj z Nami z okazji 10-lecia jej działalności. Fundacja pomaga dzieciom, których rodzice zginęli pełniąc służbę publiczną – wojskowych, policjantów, strażaków, ratowników górskich, a od 2020 roku także pracowników ochrony zdrowia walczących z COVID-19.
Bannery

Banner 570x213 SWZ

Obrazek wyróżniający 400x250

Coverphoto

Slider 1920x515

Post 1200x1200 SWZ

Banner 600x600 SWZ
Okładka

Monika Smorczewska
Koordynatorka ds. Public & Media Relations
m.smorczewska@dorastajznami.org
500 677 550

