„Śmierć warta zachodu”

Wydawnictwo Bellona 2020

– Przejmująca wielogłosowa opowieść o tych, którzy giną na służbie dla kraju.
I o cenie, jaką w rzeczywistości płacą ich rodziny.

– Prawdziwe historie osieroconych dzieci, podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami.

– Dziesięcioro cenionych autorów: Cezary Łazarewicz, Piotr Siemion, Magdalena Rigamonti, Paweł Reszka, Brygida Grysiak, Robert Mazurek, Dorota Łosiewicz, Małgorzata Sidz, Jan Rojewski oraz Maksymilian Rigamonti (zdjęcia).

– Wielu bohaterów, jeszcze więcej bolesnych pytań.

Jak to jest, kiedy – choćby w najszczytniejszym celu – giną najbliższe nam osoby? Albo kiedy ideał poświęcenia zderza się z bólem, banalnością, absurdem życia tych, którzy tego daru śmierci musieli być świadkami? Jaki jest sens tu i teraz, w Polsce XXI wieku, życia i śmierci w służbie innym?

„Śmierć warta zachodu” to zbiór reportaży, wywiadów i esejów, których tematem jest służba – dla kraju i dla drugiego człowieka. Służba żołnierza na misji, policjanta, antyterrorysty, strażaka, ratownika medycznego. Służba i wszystko co się z nią wiąże: honor, odwaga, odpowiedzialność, strach, samotność, ordery, wdzięczność, ale nierzadko także osierocone dzieci, smutek, trauma, żałoba…

Autorzy książki „Śmierć warta zachodu”: Magdalena Rigamonti, Piotr Siemion, Paweł Reszka, Cezary Łazarewicz, Brygida Grysiak, Robert Mazurek, Dorota Łosiewicz, Małgorzata Sidz i Jan Rojewski szukają odpowiedzi na najtrudniejsze pytania o życie na służbie, mając za punkt wyjścia prawdziwe historie podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami. Tekst dopełniają czarno-białe zdjęcia Maksymiliana Rigamonti.

Wśród bohaterów książki jest żołnierz, który zginął w Afganistanie i pozostawił piątkę dzieci, a także policjant ratujący nastolatka, którego porwały fale na plaży w Gąskach. Osierocił dwójkę dzieci. „Nie mógł się przecież odwrócić, udawać, że niczego nie widzi, próbował więc pomóc. Nie myślał wtedy o zagrożeniu, własnej rodzinie ani swoim bezpieczeństwie. Gdyby się wtedy nie ruszył, inni też by pewnie nic nie zrobili”.

Opowieści rodzin i przyjaciół uzupełniają wywiady: z Jakubem Szumańskim, psychiatrą i psychoterapeutą o przeżywaniu żałoby, złości, depresji, radzeniu i nieradzeniu sobie ze stratą; z księdzem kapelanem Ireneuszem Birusiem, uczestnikiem misji w Afganistanie; z misjonarką Tadeuszą Frąckiewicz OP ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika, która dobrowolnie opiekowała się chorymi na koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej.

Książka „Śmierć warta zachodu” powstała z inicjatywy Fundacji Dorastaj z Nami z okazji 10-lecia jej działalności. Fundacja pomaga dzieciom, których rodzice zginęli pełniąc służbę publiczną – wojskowych, policjantów, strażaków, ratowników górskich, a od 2020 roku także pracowników ochrony zdrowia walczących z COVID-19.

10 lat fundacji dorastaj z nami

Fundacja Dorastaj z Nami powstała w 2010 roku. Wspiera dzieci i rodziny pracowników służb publicznych: strażaków, żołnierzy, policjantów, ratowników górskich, którzy zginęli, zmarli lub doznali uszczerbku na zdrowiu podczas służby. Od kwietnia 2020 r. Fundacja rozszerzyła swoją działalność i objęła opieką także rodziny pracowników ochrony zdrowia, lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego, którzy ponieśli śmierć w walce z COVID-19.

Kiedy słyszymy, że zginął pracownik służby publicznej, wiemy, że właśnie zawalił się czyjś świat. Musimy działać szybko i profesjonalnie, aby pomóc osieroconym dzieciom i ich bliskim, aby otoczeni opieką uporali się z traumą. Udzielamy pomocy psychologicznej i edukacyjnej, ale nade wszystko służymy cierpliwością i radą, okazujemy im serce, aby odzyskali spokój i wiarę w przyszłość – tłumaczy Magdalena Pawlak, Prezes Fundacji.

Fundacja Dorastaj z Nami zapewnia swoim podopiecznym wykształcenie, finansując szkoły, studia, korepetycje i zajęcia pozalekcyjne. Pomaga młodym ludziom wejść na rynek pracy. Gwarantuje wsparcie doradcy edukacyjnego. Wspiera swoich podopiecznych w ich codziennych zmaganiach dopóki się uczą – nawet do 25 roku życia. Przez dziesięć lat Fundacja roztoczyła opiekę nad 255 dziećmi.

Praca Fundacji Dorastaj z Nami to nie tylko doraźna i długofalowa pomoc poszkodowanym rodzinom, ale także budowanie szacunku dla służb publicznych.

Z okazji 10-lecia działalności Fundacji Dorastaj z Nami ukazuje się książka „Śmierć warta zachodu“.
– Pomysł stworzenia publikacji wydał nam się idealny. Oddać hołd tym, którzy zginęli, służąc ojczyźnie, pokazać dzielność i odwagę tych, co po nich zostali, oraz podziękować ludziom hojnym, którzy troszczą się o dzieci poległych bohaterów – połączyliśmy tu wszystkie te potrzeby. Książka ta nie powstałaby, gdyby nie całkowicie bezinteresowne zaangażowanie dwóch członków Rady Fundacji – Magdaleny Rigamonti i Piotra Siemiona – podkreśla Zarząd Fundacji.

Więcej o Fundacji Dorastaj z Nami: www.dorastajznami.org

WIECZÓR PREMIEROWY W CENTRUM LITERACKIM BIG BOOK CAFE

ŚRODA, 9 GRUDNIA, GODZ. 19

BIG BOOK CAFÉ, UL. DĄBROWSKIEGO 81, WARSZAWA

Transmisja on-line na kanale You Tube oraz Facebooku Big Book Cafe i Big Book Festival

Na premierowym spotkaniu o pracy nad książką opowiedzą autorzy: Cezary Łazarewicz, Paweł Reszka, Brygida Grysiak, Robert Mazurek, Dorota Łosiewicz oraz Małgorzata Sidz. Moderatorami rozmowy będą Magdalena Rigamonti oraz Piotr Siemion, którzy przygotowali koncepcję publikacji i objęli ją opieką redakcyjną. Zaprezentujemy znakomite zdjęcia Maksymiliana Rigamonti. Opowiemy o działalności Fundacji Dorastaj z Nami. Będzie okazja kupić premierową książkę oraz zdobyć autografy jej twórców.

Bannery

Banner 570x213 SWZ

Obrazek wyróżniający 400x250

Coverphoto

Slider 1920x515

Post 1200x1200 SWZ

Banner 600x600 SWZ

Okładka

Nikol Tomar

Koordynatorka ds. Public & Media Relations

n.tomar@dorastajznami.org
500 677 550