Jak rodzinnie spędzić święta Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas dla każdego. Mają charakter podniosły, magiczny, a nawet wzruszający, dający nadzieję. Kojarzą się nam one m.in. z rodzinnym ciepłem, ubraną świątecznie choinką, wspólnym kolędowaniem przy wigilijnym stole, a także prezentami, którymi obdarowujemy najbliższych. To czas miłości, niesienia dobra, wybaczania.

Nie dla każdego okres Bożego Narodzenia to te same wartości z oczekiwaniem na pierwszą gwiazdkę. Dlatego też, przed zaplanowaniem wspólnych uroczystości świątecznych, ważne jest, byśmy przeprowadzili wspólne porządki, lecz nie tylko te domowe, ale również te w naszych umysłach i sercach. Dobrze przygotowani wewnętrznie będziemy mogli lepiej zadbać o siebie i domowników oraz podzielić się z nimi atmosferą życzliwości, szacunku, wsparcia przy świątecznym stole. Nasz spokój, ukojenie, otwartość na drugą osobę pozwolą ten okres świąt spędzić w sposób owocny, obfitujący nie tylko w zadowalające relacje, ale również w pozytywne emocje.

Niestety, nie zawsze da się stworzyć idealną świąteczną atmosferę, czy zasiąść przy świątecznym stole z otwartym sercem i umysłem. Zdarza się, że kontakty z innymi ludźmi i wewnętrzny nasz kontakt z samym sobą to duże wyzwanie okresu Bożego Narodzenia. Niektórzy poszukują ukojenia w wierze i związanej z nią obrzędami świątecznymi. Pozwala im to skupić się na własnych przeżyciach, emocjach, a przede wszystkim na trudnościach, które w okresie Bożego Narodzenia mogą odczuwać. Okres świąteczny to czas szczególnie trudny dla osób samotnych i starszych, które subiektywnie postrzegają ten czas jako radosny i rodzinny. Może on też doskwierać ludziom z powodu traumatycznych wydarzeń życiowych, np. śmierci współmałżonka, braku kontaktu z rodziną, długotrwałej choroby bez perspektyw na uzdrowienie. To ten okres świąteczny skłania nas również do refleksji nad własną sytuacją życiową, relacjami z bliskimi, czy towarzyszącymi nam wspomnieniami. Te refleksje mogą stać się źródłem doznawanych frustracji oraz świątecznego stresu. Dlatego ważne jest, byśmy w ten świąteczny czas zadbali o nasz własny spokój ducha, ale także o osoby, które mogą potrzebować naszego wsparcia, np. samotni członkowie naszej rodziny, osoby starsze, samotny sąsiad. Drobna pomoc, ciepły, miły gest mogą mieć znaczący, uzdrawiający wpływ na odczuwalny dyskomfort okołoświąteczny.

Boże Narodzenie to również dobry czas do zacieśniania lub naprawiania relacji społecznych. Myśl o tym, że przy świątecznym stole możemy zasiąść z osobami, z którymi przebywamy w konflikcie, czy rozstaliśmy się w nieprzyjemnej atmosferze, może wpływać negatywnie na świąteczne nastawienie każdego z nas. Jeśli zależy nam na poprawieniu tych relacji, szczerze zastanówmy się przed świątecznym spotkaniem, co byśmy chcieli przekazać drugiej stronie, jak zaproponować chęć poprawy wspólnych relacji. Uwzględnij w swoich przemyśleniach możliwą postawę swojego rozmówcy i to, na ile twoja otwartość będzie wpływać na jego poczucie szczęścia, nadziei na polepszenie kontaktu czy jakość relacji. Następnie dbaj o dobrą atmosferę, ponieważ święta Bożego Narodzenia to nie czas na spory i pretensje. Bądź wyrozumiały wobec siebie i rodziny. Staraj się nie stawiać wygórowanych wymagań, ciesz się dobrymi potrawami i staraj się porozmawiać z każdym członkiem rodziny.

Dlatego w to Boże Narodzenie życzmy sobie przede wszystkim zdrowia, by ten wspólny czas był pełen miłości, rodzinnej atmosfery, a nasze serca niech rozgrzewa wspólne kolędowanie.

Autorką artykułu jest
mgr Magdalena Orzechowska-Siara
psycholog kliniczny, kurator społeczny, pedagog