Nasi podopieczni,Piotr i Julia, dzięki zaproszeniu Fundacji Rejs Odkrywców, w długi weekend rozpoczną swój pierwszy rejs Pogorią. Żeglowanie to wspaniała przygoda, ale też wyzwanie – takie, na które warto  pozwalać dzieciom. Takie samodzielne wyjazdy, mogą dać dziecku naprawdę dużo, chociaż wymagają pewnego wysiłku –  zarówno od rodziców, jak i od dzieci. Jak przygotować siebie i dziecko na tego typu wyzwanie?

  1. Zachowajcie zdrowy rozsądek

Dobrze zapytać dziecko, czego chciałoby spróbować – obóz tematyczny jest okazją do poznania nowych rzeczy lub wzmocnienia rozwoju już odkrytych zainteresowań dziecka. Wspólny wybór da dziecku poczucie, że jego zdanie się liczy, a Tobie da też przestrzeń do rozmowy o ewentualnych obawach – Twoich i dziecka. Jeśli to pierwszy wyjazd tego typu, zastanów się, czy możecie jakoś „oswoić” myśl o wyjeździe, np. próbując wcześniej „rozpoznać temat” na weekendowych warsztatach związanych z wyjazdem.

  1. Zróbcie wizję lokalną

Poznajcie opiekunów, zobaczcie jakie opinie krążą po Internecie na temat organizatorów, zapytajcie znajomych, co polecają. Dobrze jest, jeśli przed wyjazdem zarówno Ty, jak i dziecko macie szansę nawiązać relację z ludźmi, którzy będą opiekować się Twoim dzieckiem w trakcie wyjazdu.

  1. Nic na siłę

Ważne jest, aby dziecko od momentu pojawienia się pomysłu o wyjeździe czuło się komfortowo – to znaczy, że wyjazd nie może go przerażać, a stanowić przyjemne „wyzwanie”. Poziom trudności nie może dramatycznie przerastać możliwości dziecka. Upewnij się, że dziecko może liczyć na zrozumienie opiekunów, pomoc i szacunek dla własnych granic.

  1. Ustalcie sygnały

Upewnij się, że dziecko będzie miało możliwość kontaktu z Tobą. Ustalcie oboje, kiedy i na jak częsty kontakt się umawiacie. To da Wam obojgu poczucie komfortu.