Fundacja Dorastaj z Nami, która od blisko 12 lat opiekuje się dziećmi osób poległych lub rannych na służbie, wydała w języku ukraińskim poradnik „Rozmowy o stracie”. Broszura ma pomóc dorosłym uchodźcom z Ukrainy lepiej zrozumieć swoje dzieci borykające się ze stratą najbliższych.

Odpowiadając na potrzeby swoich podopiecznych Fundacja od lat regularnie wydaje poradniki z serii Porozmawiajmy o…. Dotychczas ukazało się 13 części cyklu, między innymi poświęconych radzeniu sobie ze stresem, z rozłąką, z kłopotami wychowawczymi nastolatków czy niepełnosprawnością. Jedna z nich zatytułowana Porozmawiajmy o… „Rozmowy o stracie” traktuje o ostatecznych, najtrudniejszych pożegnaniach. O przeżywaniu żałoby przez dzieci i przez dorosłych oraz o sposobach na poradzenie sobie w tych tragicznych chwilach życia. Dzisiaj, w obliczu wojny w Ukrainie, poradnik o stracie okazał się niestety wyjątkowo aktualny.

Od początku wojny w Ukrainie, do Polski przyjechało prawie 4 miliony uchodźców. Choć nie są znane dokładne liczby, szacuje się, że od 24 lutego w walkach zginęły już tysiące Ukraińców, w tym wielu cywilów, a także żołnierzy, strażaków oraz przedstawicieli wszystkich służb mundurowych. Każdy z nich miał rodzinę, dzieci, przyjaciół.

Uchodźcy z Ukrainy, zwłaszcza dzieci, znaleźli się w dramatycznym położeniu. Niemal każdego z nich dotyka rozłąka z rodzinami, małżonkami. Ich codzienność, mimo bezpiecznej sytuacji w Polsce, jest pełna niepewności i troski o najbliższych, którzy zostali w Ukrainie. Żyją w nieustannym lęku – co się stanie, jeśli ich najbliżsi zginą w trakcie wojny? Jak wtedy wytłumaczyć dzieciom ich śmierć? Rozmowy o umieraniu to trudny temat. W szczególności, jeśli z żałobą i żalem po stracie mierzy się rodzina, w której są dzieci.

Dlatego właśnie we współpracy z Fundacją PGZ i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, Fundacja Dorastaj z Nami postanowiła wydać na język ukraiński poradnik
z cyklu Porozmawiajmy o… „Rozmowy o stracie”. Poradnik jest dostępny zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. zachęcamy do podzielenia się nim z uchodźcami i uchodźczyniami z Ukrainy.