Przygotowane przez Fundację Dorastaj z Nami poruszające wystawy Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” i „Dorastam z Wami” powracają połączone do przestrzeni publicznej, tym razem w wersji cyfrowej.  Przez cały czerwiec będzie je można oglądać na 100 nośnikach cyfrowych w 7 polskich miastach, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie. Wystawa będzie też szeroko prezentowana w Internecie. Partnerem wystawy cyfrowej jest Fundacja PZU. 

Na zdjęciach rodzice tulą swoje dzieci. Zatrzymane w kadrze szczęśliwe, rodzinne chwile, uchwycona rodzicielska miłość. Na pozór nic nadzwyczajnego, kochający ojcowie i matki, a przy nich synowie i córki, uśmiechnięci, spokojni, mają siebie nawzajem… Dzisiaj żadnego z tych rodziców już nie ma. To byli ludzie, którzy poświęcili swoje życie dla dobra innych, ich praca była służbą publiczną. Strażacy, żołnierze, policjanci, ratownicy górscy… zginęli. A ich dzieci zostały same. Żyją dalej pomimo braku rodzica. Dorastają, uczą się, zdają egzaminy, nawiązują przyjaźnie i podejmują decyzje na temat przyszłości i chociaż przeżywają to samo, co ich rówieśnicy to coś odróżnia ich od reszty. W każdej, nawet najbardziej radosnej chwili swojego życia, odczuwają brak. Zastanawiają się czy tata byłby z nich dumny, pytają co doradziłaby im mama. 

Wybuch miny w Iraku, pożar w mieszkaniu czy pościg za przestępcą to w mediach śmiertelny wypadek żołnierza, strażaka lub policjanta. Ale dla ich dzieci to śmierć ukochanego ojca. Gdy w drodze na akcję zginął Krzysztof Staniszewski, jego córeczka Aniela miała niecałe 2 lata, a Zosia 2 miesiące. Dziewczynki go nie pamiętają.  Julka miała tylko 3 lata, gdy jej tata, Mariusz Pasztetnik zginął ratując człowieka z pożaru. Michał i Patrycja dobrze pamiętają swojego ojca, Grzegorza Kordasza. Mieli 9 i 21 lat, gdy zginął na służbie. Aniela, Zosia, Julka, Michał i Patrycja to pięcioro ze 130 podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami, która od blisko 12 lat opiekuje się dziećmi tych, którzy zginęli lub zostali poszkodowani w trakcie pełnienia służby.  

Ostatnie 2 lata, w Prezentowane wystawy są częścią misji Fundacji, którą jest budowanie etosu służb publicznych i przybliżanie społeczeństwu pracy ludzi, którzy poświęcają swoje życie innym.  których wybuchła pandemia covid-19, a potem wojna w Ukrainie, pokazały, jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywają służby publiczne – to one zapewniają bezpieczeństwo. Jednak bywa tak, że żołnierz, strażak, policjant nie wraca ze służby do domu. Dla rodziny ginie wtedy nie funkcjonariusz służby publicznej, ale mąż, syn, tata…

Prezentowane wystawy są częścią misji Fundacji, którą jest budowanie etosu służb publicznych i przybliżanie społeczeństwu pracy ludzi, którzy poświęcają swoje życie innym.  

Historie Bohaterów można poznać na tej stronie: https://dorastajznami.org/galeria-bohaterow-wystawy/