Jak wspierać bliskich w żałobie? Rozmawiać, milczeć czy po prostu być? Zadawać pytania? Jakich słów używać? Prezes Fundacji Dorastaj z Nami, Magdalena Pawlak, w 6. odcinku podcastu z serii Rozmowy o… „JAK WSPIERAĆ OSOBY W ŻAŁOBIE?” rozmawia z dr Zuzanną Toeplitz o tym trudnym temacie.

Podcast można odsłuchać na naszych kanałach w YouTube oraz Spotify.

„W naszej kulturze nieco nam utrudniono i żałobę, i kontakt z osobami, które są w żałobie. Utrudniono, bo w dawnych czasach były pewne zwyczaje, nosiło się tzw. ciężką żałobę przez rok i lżejszą przez dwa lata. Można było uniknąć dosyć niezręcznej sytuacji, kiedy pytamy się „co słychać?”, a ktoś odpowiada, że niedawno stracił bliską osobę. Teraz nie ma takiego ostrzegania z zewnątrz. Jak ktoś chodzi w czarnym, to może dlatego, że lubi, a to, że ktoś jest ubrany „wesoło” nie znaczy, że nie odczuwa żałoby. Gdyby zdefiniować żałobę, to można by powiedzieć, że jest to trudny czas żegnania się z kimś kto odszedł, przyzwyczajania się do życia bez niego i jest to nasze cierpienie na skutek poniesionej straty.” – mówi gość podcastu dr Zuzanna Toeplitz.

„Od wielu już lat konfrontując się z ludzkim bólem i tęsknotą, widzimy, że każda historia jest inna, że każda rozpacz jest inna, każda śmierć osobna i niepowtarzalna … a jednocześnie zdajemy sobie sprawę, jak wiele rzeczy jest niezwykle podobnych, jak wiele sytuacji się powtarza, widzimy doskonale, że istnieje pewien schemat.” – mówi w podcaście Magdalena Pawlak, prezes Fundacji Dorastaj z Nami.  

Podcast zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Fundacji PERN.