Dorosnąć do śmierci to książka o rodzinach, które w tragicznych okolicznościach straciły swoich bliskich, ludzi służby publicznej. Dla nas to byli strażacy, żołnierze, policjanci a dla nich tatusiowie, synowie, mężowie…

 

Dorosnąć do śmierci to dziewięć mocnych, przejmujących rozmów, które dziennikarka Magdalena Rigamonti przeprowadziła z najbliższymi poległych albo ciężko rannych na służbie. To album, którego bohaterami są zwykli z pozoru ludzie: rodziny osób mundurowych. Lektura tej książki w sposób drastyczny uzmysławia jaką cenę płacą bliscy tych, którzy na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem naszym i naszego kraju. Każda rozmowa jest inna, każda trudna i pełna wspomnień. Każda jest opowieścią o czyimś „końcu świata”, o czyjejś stracie i tęsknocie. Każda jest też relacją o tym, jak poradzić sobie z nagłą śmiercią i chorobą najbliższych, jak zaakceptować to, co się wydarzyło i mimo żałoby próbować żyć normalnie.

Wszyscy bohaterowie książki Dorosnąć do śmierci to podopieczni Fundacji Dorastaj z Nami, która od ponad 12 lat opiekuje się dziećmi poległych i poszkodowanych współczesnych bohaterów: żołnierzy, strażaków, policjantów oraz ratowników górskich i pomaga im wyjść z cienia rodzinnej tragedii. Fundacja Dorastaj z Nami powstała po to, by wspierać dzieci poległych mundurowych w zdobywaniu wykształcenia i bezpiecznym wchodzeniu w dorosłość. Fundacja współfinansuje koszty edukacji  oraz zapewnia im pomoc psychologiczną, nie tylko po śmierci rodzica, ale przez cały okres dorastania, aż do 25 roku życia. Fundacja podkreśla, że istnieje po to, by spełnić ostatnią wolę każdego funkcjonariusza, który zginął na służbie: „Gdyby coś się stało, pamiętaj o moich dzieciach”.

I Fundacja pamięta. Stąd pomysł wydania książki, której głównymi bohaterami są właśnie dzieci, małżonkowie i rodzice ludzi, na co dzień w swojej pracy niezauważanych ale o których wiadomo, że są niezastąpieni w najtrudniejszych sytuacjach: podczas katastrof, pożarów, walki z przestępcami albo w czasie działań wojennych. Fundacja postanowiła pokazać ich rodziny, aby oddać hołd jednym i drugim, i aby zadbać o pamięć o tych, którzy oddali swoje życie w służbie dla innych.

Po raz pierwszy album Dorosnąć do śmierci ukazał się w 2016 roku. Dzisiaj, po siedmiu latach, z powodu jego wyjątkowości i ogromnej popularności Fundacja Dorastaj z Nami zdecydowała o jego ponownej publikacji. Było to możliwe dzięki finansowaniu ze środków Fundacji PZU. Dzięki temu czytelnik może zatrzymać się na chwilę i wrócić między innymi do historii Patrycji i jej dwóch córeczek, osieroconych przez policjanta, Krzysztofa Staniszewskiego, który zginął na służbie. Może na nowo przeczytać wstrząsającą rozmowę z Marzeną, której mąż żołnierz zginął w Iraku i to wydarzenie było zaledwie zwiastunem następnych tragedii, które dotknęły jej rodzinę. Może wysłuchać Sławomira Wilczyńskiego, strażaka, który na służbie stracił obie nogi i nauczył się żyć na nowo dla swojej żony i dzieci.

Magdalena Rigamonti wysłuchała i w sposób niezwykle delikatny a jednocześnie brutalnie prawdziwy, opisała wszystkie historie, natomiast Maksymilian Rigamonti uzupełnił je zdjęciami z życia codziennego bohaterów.

Wobec tej lektury nie można pozostać obojętnym.