Debata „Trauma w dobie pandemii” – Przewodnik i video

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia nagrania z debaty online „Trauma w dobie pandemii”, która odbyła się 24 czerwca 2020 roku. Zachęcamy także do zapoznania się z   Przewodnikiem Fundacji, który był inspirowany debatą, ale znacznie poszerzył i pogłębił jej temat.

Podczas debaty, w gronie ekspertów – prof. Bogdana de Barbaro, psychiatry i psychoterapeuty oraz Marty Wrzosek, pedagog i nauczycielki, rozmawialiśmy o możliwych konsekwencjach traumy związanej z pandemią COVID-19. Szukaliśmy także odpowiedzi jak obecną sytuację przeżywają dorośli, a jak dzieci i młodzież, a także jakie są najlepsze sposoby zapobiegania i radzenia sobie z traumą.

„Nasza debata była próbą odpowiedzi na pytanie, jak zmieni się świat po pandemii oraz co możemy zrobić, by trauma wywołana COVID-19 stała się impulsem zmiany na lepsze. Szczególną uwagę zwróciliśmy na przeżywanie traumy przez dzieci i rodziny pracowników służb, którzy są na froncie walki z pandemią. Medycy, policjanci i strażacy oraz inni pracownicy służb, codzienne narażają własne zdrowie i życie, by nieść pomoc chorym na COVID-19. To  szczególnie ważny temat dla Fundacji Dorastaj z Nami, która od 10 lat łączy różne grupy społeczne i biznesowe, w działaniu na rzecz pomocy dzieciom pracowników służb. Realizując naszą misję, w tym roku, objęliśmy wsparciem także pracowników medycznych walczących z COVID-19 oraz ich dzieci.” Magdalena Pawlak, prezes Fundacji Dorastaj z Nami

Debatę prowadzili: * Zuzanna Radzik – działaczka, publicystka, teolożka, Wiceprezeska Forum Dialogu oraz * Konrad Ciesiołkiewicz – Przewodniczący Rady Fundacji Dorastaj z Nami, Prezes Fundacji Orange, koordynator Projektu „Oczyszczalnia” Laboratorium Więzi.

W Przewodniku Fundacji Dorastaj z Nami „Trauma w dobie pandemii” znajdziecie Państwo m.in. odpowiedzi na pytania:

– dlaczego pandemia dla tak wielu z nas ma charakter traumatyczny?

– co mówią o traumie badania?

– co zrobić, gdy obserwujemy u siebie konsekwencje traumy?

– jak wspierać tych, którzy najsilniej doświadczyli traumy?

– jakie mogą być reakcje dzieci i młodzieży na sytuację związaną z COVID 19?

– jak jako nauczyciel mogę pomóc uczniom w łagodniejszym przechodzeniu przez traumę?

Życzymy miłej lektury!

Organizatorem debaty była Fundacja Dorastaj z Nami.

Partnerem Kluby „Tygodnika Powszechnego”.